2023/4. szám

Az emberi személy méltósága és autonómiája
A dominium sui fogalmától a self-ownership eszméjéig

TATTAY Szilárd
egyetemi docens (PPKE JÁK)

John Locke self-ownership eszméje kiemelkedően fontos szerepet töltött be a modern politikai és alkotmányjogi gondolkodás formálásában, és a mai napig nagymértékben meghatározza a személy méltóságáról, autonómiájáról és jogairól folytatott elméleti diskurzust.
A természetes jogok eszméjének kimunkálása történetileg szorosan összefonódott a dominium, a dominium sui, a tulajdon és az önmagunk feletti tulajdon fogalmának fejlődésével. John Locke-nak az embert a "saját személye tulajdonosaként" leíró, a természetes jogokról szóló tanát megalapozó koncepciója így egyértelműen visszavezethető középkori és koraújkori előzményekre.
Felvetődik a kérdés: az önmagunk feletti tulajdon eszméje vajon az ún. 'tulajdonosi individualizmus' megnyilvánulása? Tanulmányomban emellett fogok érvelni, hogy a tulajdonosi individualizmus tézise sem a középkori elméletek vonatkozásában, sem Locke politika- és jogfilozófiáját illetően nem látszik igazoltnak. Még ha Locke és számos skolasztikus szerző a 'jogot' a property vagy a dominium szóval társították is, ez az alanyi jog-fogalom nem öltött 'birtokláselvű jelleget’, és nem úgy gondolták el, mint az egyén korlátlan szuverenitását.

Kulcsszavak: természetes jogok, természetjog, emberi méltóság, önmagunk feletti tulajdon, tulajdonosi individualizmus


Dignity and Autonomy of the Human Person
From the Notion of Dominium Sui to the Idea of Self-Ownership

Szilárd TATTAY
associate professor (Pázmány Péter Catholic University Faculty of Law)

John Locke's idea of self-ownership played a highly important role in the formation of modern political and legal thought, and still has a tremendous impact on the contemporary theoretical discourse about the human person's dignity, autonomy and rights.
Historically, the development of the idea of natural rights is closely linked to the notions of dominium and dominium sui, property and self-ownership. Thus the Lockean concept of man as "proprietor of his own person" that grounds his doctrine of natural rights has clear medieval and early modern antecedents.
The question might be posed: is the concept of self-ownership a reflection of the so-called 'possessive individualism'? In the present paper I will argue that it is by no means justified to speak of possessive individualism either in the medieval context, or in connection with Locke's political and legal philosophy. Even though Locke and certain scholastic theologians associated 'right' with the terms 'property' and 'dominium', their concept of subjective right did not have a 'possessive character', and they did not conceive that concept as the unlimited sovereignty of the individual.

Keywords: natural rights, natural law, human dignity, self-ownership, possessive individualism

Tovább a teljes tanulmányra - PDF

Vissza / Back