2023/4. szám

Van az életre méltóbb és méltatlanabb?
Felvetések az eredendő rendellenességgel született gyermek emberi méltóságáról és a szülők kártérítési igényéről

NAVRATYIL Zoltán
egyetemi docens (PPKE JÁK)

Az eredendő genetikai rendellenességgel fogant fogyatékos gyermek születése esetén érvényesített szülői kártérítési igényt a szakirodalom mára már egységesen wrongful birth igénynek nevezi.
A jogi megítélés számára az embernek, a személynek az értékjellege a meghatározó. A modern társadalmi gondolkodásban az ember jelenti a legnagyobb értéket, vallási vagy erkölcsi szempontból is. Az alapellentmondás tehát adott, ha ugyanis az ember, a személy a jog számára értéket jelent, akkor nehezen lehet elképzelni, hogy bizonyos élethelyzetben, fogyatékossága esetén mégis kárként lesz megbélyegezve.
A tanulmány különös hangsúlyt fektet a wrongful birth kérdéskörének demoralizáló társadalmi hatására, az előítéletek, sztereotípiák fokozódására a fogyatékkal élő emberekkel kapcsolatban. A dolgozat azt kívánja bizonyítani, hogy ha a jog a fogyatékos életet csökkent értékűnek tekinti bármilyen értelemben, akkor a fogyatékos személy emberi méltósága nem egyenlő az egészséges ember méltóságával.

Kulcsszavak: wrongful birth (nemkívánt születés), emberi méltóság, fogyatékosság, kártérítés


Is there more Worthy or Unworthy of Life?
Reflections on the dignity of the child born with an inherited disorder and the parents' right to compensation

Zoltán NAVRATYIL
associate professor (Pázmány Péter Catholic University)

Controversial medical malpractice claims for parental damages for the birth of a child conceived with an inherited genetic defect is uniformly referred to in the literature as a wrongful birth claim.
In modern social thought, the human being is the greatest value, both from religious and moral view. In other words, for legal judgement, it is the value of the human being, the person, his/her dignity, that is decisive. The basic contradiction is therefore agiven: if on the one hand the person is of value to the law, it is difficult to imagine on the other that in certain situations he/she could be labelled as damage.
The study lays special emphasis on the demoralising social impact of the issue of wrongful birth and the increase in prejudices and stereotypes about people with disabilities, that should not be underestimated. The paper intends to prove, that if the law considers disabled life to be of diminished value, then its dignity is not equal to that of a healthy person.

Keywords: wrongful birth, human dignity, disability, damages

Tovább a teljes tanulmányra - PDF

Vissza / Back